برنس آرت - در اوایل سال جاری، کانن اولین دوربین بدون آینه فول فریم خود را با نام EOS R معرفی کرد که پایه RF جدید آن دارای قطر بزرگ 54 میلی متری و فاصله فلنج کوتاه تر از پایه EF DSLR است. طبق گفته کانن، این مانت به لنزهای سریع‌تر و سبک‌تر با عملکرد اپتیکی بالاتر از همیشه اجازه می‌دهد.

RF 50mm f/1.2 یکی از چهار لنز روز پرتاب همراه با RF 24-105mm f/4، RF 35mm f/1.8 ماکرو و RF 28-70mm f/2 بود. در این مقایسه خاص، ما آن را در مقابل دو پرایم با دیافراگم سریع 50 میلی‌متری برای پایه EF، EF 50mm 1.2 و Sigma 50mm 1.4 Art قرار داده‌ایم، که هر دو به لطف سازگاری کامل می‌توانند در EOS R استفاده شوند.

از نظر ساختار، هر سه لنز در دست احساس محکم و سنگینی می کنند. حتی EF 50mm 1.2 که کوچکترین از سه مورد است، می تواند EOS R را در صورت اتصال آداپتور سنگین کند. لنز RF دارای روکش مات است، EF 50mm 1.2 دارای نمای بیرونی پلاستیکی خشن است و سیگما بیشتر از فلز ساخته شده است.

هر سه حلقه فوکوس لاستیکی دارند اما فقط لنز RF دارای یک حلقه کنترل اضافی در انتهای لنز است که می توانید تنظیمات مختلفی مانند دیافراگم، شاتر، ISO و تعادل رنگ سفید را به آن اختصاص دهید. سطح پیچ خورده آن باعث می شود که به راحتی از بقیه سطح بشکه متمایز شود. توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید برای استفاده ویدیویی روی آن کلیک کنید، باید آن را به مرکز خدمات کانن ارسال کنید.

در حالی که مقیاس فاصله RF را فقط می توان روی صفحه نمایش دید، EF و Sigma هر دو دارای مقیاس فاصله فوکوس بر روی بشکه داخل یک پنجره کوچک هستند.

از بین این سه مورد، شکی نیست که لنز RF جدید بهترین کیفیت ساخت را دارد. به عنوان یکی از اعضای سری L کانن، دارای طراحی مقاوم در برابر آب و هوا است که از گرد و غبار و رطوبت محافظت می کند. در اطراف پایه نیز یک حلقه پلاستیکی وجود دارد که شکاف بین لنزو بدنه دوربین را می‌بندد.

EF 50mm 1.2 نیز از سری لنزهای L است، اما برای داشتن مقاومت مناسب در برابر آب و هوا، کانن بیان می‌کند که باید یک فیلتر 72 میلی‌متری (به طور جداگانه فروخته می‌شود) وصل کنید. این به این دلیل است که عنصر جلو هنگام فوکوس حرکت می کند.

برخلاف دو لنز کانن، سیگما هیچ نوع مقاومتی در برابر آب و هوا ندارد، بنابراین باید هنگام استفاده از لنز در شرایط نامناسب مراقب باشید.

در کنار لوله هر لنز، یک سوئیچ برای پرش بین AF و MF وجود دارد. لنز RF همچنین دارای یک سوئیچ اضافی برای محدود کردن فاصله فوکوس است.

هر سه دارای هودهای پلاستیکی هستند که برای لنز RF به شکل گلبرگ و برای لنز EF سیگما و استوانه ای شکل هستند. هر کدام دارای کلاهک لنز گیره دار مخصوص به خود هستند.

حتی اگر این مقایسه را مرور کرده باشید، باید کاملاً مشخص باشد که کدام یک از سه عدد اول 50 میلی متری برتر است. Canon RF 50mm 1.2 جدید با وضوح خارق‌العاده‌ای در سراسر قاب در تمام دیافراگم‌ها و بوکه‌های زیبا، لنز جدیدی است که عکاسان پرتره یا عروسی به معنای واقعی کلمه سیستم‌های دوربین را تغییر می‌دهند.


با این حال، این نوع کیفیت نوری ارزان نیست. با قیمت راه اندازی تقریباً 2300 دلار آمریکا، دقیقاً همان قیمت بدنه جدید EOS R است. من فکر می‌کنم بسیاری از عکاسان موافق هستند که وقتی جایگزین‌های کاملاً معتبری وجود دارد که ضرری ندارند، این هزینه برای یک لنز بسیار زیاد است.


یک مثال خوب Sigma 50mm 1.4 Art است که یک سوم قیمت لنز RF است. اگرچه نیمی از توقف کندتر است و وضوح لبه به لبه کاملاً یکسانی را ارائه نمی دهد، اما همچنان می تواند نتایج بسیار رضایت بخشی را حتی در سریع ترین دیافراگم ها ایجاد کند.


 لنز RF تنها در صورتی معنا دارد که احساس کنید "بازده" قابل توجهی از سرمایه گذاری دریافت خواهید کرد، اگر میخواهید رضایت ناملموس از تصاویری که ایجاد می کنید (بازده احساسی) یا پولی که در نتیجه کار حرفه ای به دست میآورید. کار (بازده مالی ملموس). در غیر این صورت ممکن است به سراغ چیزی ارزان‌تر بروید و از بودجه باقی مانده خود برای سرمایه‌گذاری در تجهیزات اضافی استفاده کنید.


در مورد نسخه EF 50mm 1.2، تقریباً از هر نظر نسبت به لنزهای RF و سیگما پایین‌تر است، اما قیمت آن بیشتر از لنز دومی است.


Canon RF 50mm 1.2 را انتخاب کنید اگر:
می‌خواهید لنزی تیز در فریم داشته باشید، حتی زمانی که کاملاً باز استفاده می‌شود، به طور منظم از میدان دید 50 میلی متری و/یا دیافراگم های بسیار سریع برای کار خود (پرتره، عروسی، رویدادها و غیره) استفاده کنید و احساس کنید که بازده قابل توجهی از سرمایه گذاری دریافت خواهید کرد. و ترجیح می دهید به جای استفاده از آداپتور، مجموعه ای از لنزها را راه اندازی کنید


Canon EF 50mm 1.2 را انتخاب کنید اگر:
اگر شما:بهترین تعادل بین کیفیت و قیمت مناسب را می خواهید و در سریع ترین دیافراگم ها یا در گوشه ها میتواند به وضوح "بسیار خوب" به جای "افراطی" راضی باشد.نگران سرمایه گذاری روی آداپتور EF-EOS R نباشید