این فلاشها در عکاسی ماکرو، طبیعت بیجان و عکاسی با سرعت بالا برای ثابت کردن حرکت سوژه هم کاربرد دارند.اسپیدلایت ها نیز همانند دوربینها و لنزها مشخصاتی دارند که شاید هیچوقت به کاربرد آنها توجه نکرده باشید. اطلاعاتی که قطعا میتواند در انتخاب و خرید شما موثر باشند.در این مقاله به معرفی و بررسی برخی از همین اطلاعات خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید…سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم :
_انواع اسپیدلایت

_آشنایی با اسپیدلایت ها

انواع اسپیدلایت

در ابتدا بهتر است در مورد انواع اسپیدلایت ها برایتان توضیحاتی را بدهم. به طور کلی آنها به سه دسته تقسیم میشوند که از نظر کاربرد و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. انواع اسپیدلایتها به شرح زیر است:
* دستی : در این نوع اسپیدلایت عکاس قادر به کم یا زیاد کردن قدرت نوردهی نیست. و نور خارج شده از فلاش به صورت یکنواخت به سمت سوژه پرتاب میشود.
*خودکار : این نوع اسپیدلایت قادر به اندازه گیری نور محیط بوده و با توجه به شرایط نوری مختلف، نور را به سمت سوژه میتاباند.
*TTL :در این نوع اسپیدلایت نور وارد شده به دوربین از طریق نورسنج دوربین اندازه گیری و بر اساس آن به سوژه نور تابانده میشود.
انتخاب بین این سه مدل اسپیدلایت به نیازها و البته بودجه شما بستگی دارد.

آشنایی با اسپیدلایتها

در هنگام خرید یک اسپیدلایت باید به موارد مختلفی از مشخصات آن توجه کرده تا بتوانیم بهترین مورد را انتخاب کنیم.

Manual یا TTL

اولین موردی که در هنگام خرید یک اسپیدلایت باید به آن توجه داشته باشید، وجود یا عدم وجود قابلیت TTL است. قابلیت TTLبه معنی آن است که اسپیدلایت میتواند قدرت خروجی خود (میزان شدت نور) را بر اساس تنظیمات نوردهی ای که برای دوربین مشخص شده تعیین کند.
تقریبا تمام اسپیدلایت هایی که کانن و نیکون تولید کرده اند، در صورت استفاده با دوربین هایی از همان کمپانی، دارای قابلیت نورسنجی با TTL هستند.

هرچند که بسیاری از اسپیدلایت ها دارای چندین مد مختلف هستند، اما بجز مد TTL ، مهمترین مد در آنها Manual است.در مد Manual میزان قدرت خروجی اسپیدلایت را باید به صورت دستی تعیین کرد. این کار هرچند دشوارتر از مد TTL است، اما امکان کنترل بیشتری را بر روی نورپردازی سوژه به شما میدهد.
فلاشهایی که با سیستم TTL دوربین هماهنگی ندارند و یا به کل امکان TTL را ارائه نمیدهند ( که این مورد معمولا مربوط به فلاشهای ارزان قیمت است ) را تنها میتوان در مد Manual استفاده کرد.مد TTL برای اکثر ژانرهای عکاسی بسیار عالیست. مخصوصا در عکاسی از سوژه های متحرک در خارج از استودیو که با حرکت سوژه شرایط نوری صحنه نیز تغییر میکند.
همچنین برای عکاسان تازه کار که هنوز با استفاده از مد Manual راحت نیستند، وجود امکان نورسنجی خودکار از طریق اسپیدلایت های TTL بسیار مفید است.

عکاسان حرفه ای که در محیطهای ثابت و از سوژه های غیر متحرک عکاسی میکنند، میتوانند برای خلاقیت بیشتر از مد Manual استفاده کنند.در اکثر اسپیدلایت های دارای قابلیت TTL ، امکان استفاده از مد Manual هم وجود دارد.

توان خروجی اسپیدلایت و قابلیت زوم

توان خروجی اسپیدلایتها را با معیار عدد راهنما ( guide number ) و در حداکثر توان اسپیدلایت میسنجند.عدد راهنما از ضرب فاصله ی سوژه تا اسپیدلایت در عدد f دیافراگم لنز بدست میآید و بر حسب متر یا فوت بیان میشود.بنابراین معادله محاسبه ی آن چنین است؛ عدد راهنما : فاصله ی سوژه تا اسپیدلایت ضربدر عدد f دیافراگم.
در این معادله عدد راهنما برای هر اسپیدالیت ثابت است. بنابراین عدد دیافراگم و فاصله تا سوژه را عکاس تعیین میکند.همچنین، عدد راهنما را همیشه با فرض عکاسی در ISO 100 بیان میدارند.

معمولا توان خروجی اسپیدلایتها را میتوان در فواصلی تا ۵ استاپ و در برخی مدلها تا ۳/۵ استاپ کاهش یا افزایش داد.نکته دیگر، در مورد سیستم زوم در برخی اسپیدلایتها است. البته در اینجا زوم به معنی متمرکز کردن نور در ناحیه ای کوچکتر برای افزایش برد نور است.
توجه داشته باشید که عدد راهنما برای هر فاصله ی زوم متفاوت است. هرچه از زوم بیشتری استفاده کنید، عدد راهنما نیز افزایش می یابد.

اگر در مورد یک اسپیدلایت با قابلیت زوم تنها یک عدد راهنما ذکر شده، احتمالا این عدد بالاترین عدد راهنمای آن اسپیدلایت در حداکثر فاصله ی زوم است. بنابراین، عدد راهنمای بزرگتر برای یک اسپیدلایت به معنی حداکثر توان خروجی بیشتر است.

قابلیت چرخش

اکثر اسپیدلایتها را میتوان از طریق کفشکی که در زیر آنها تعبیه شده به کفشک دوربین متصل کرد.

البته استفاده از اسپیدلایت ها در این حالت خیلی مرسوم نیست. چراکه نور مستقیم و شدید اسپیدلایت از روبرو به سوژه برخورد میکند و سایه های تندی را بوجود میآورد.بنابراین، اکثر عکاسان برای ایجاد نوری نرمتر و پخشتر، سر اسپیدلایت را رو به سقف یا دیوار مجاوری که رنگ روشنی دارد خم میکنند. درنتیجه نور اسپیدلایت با آنها برخورد کرده و انعکاس آن صحنه و سوژه را روشن میکند.برای استفاده از این تکنیک، سر اسپیدلایت باید دارای قابلیت چرخش رو به بالا یا طرفین باشد.
سر بسیاری از اسپیدلایت ها رو به بالا خم میشود. اما قابلیت چرخش به طرفین ممکن است در اسپیدلایتهای سطح پایین یا ارزانتر وجود نداشته باشد.

هنگامی که سر اسپیدلایت رو به بالا خم شده است برای انعکاس نور به سمت روبرو و ایجاد برق چشم در چشمان سوژه مورد استفاده قرار میگیرد.

قابلیت Slave TTL بیسیم

اگر از فلاش TTL بر روی یک دوربین سازگار با آن استفاده کنید، ارتباط TTL بین کفشک فلاش و دوربین برقرار می شود.

اما در صورتی که اسپیدلایت بر روی یک پایه جداگانه قرار داده شود، برای اتصال دوربین میتوانید از سه روش استفاده کنید.
اولین و ساده ترین راه استفاده از امکان optical slave بودن اسپیدلایت است. در این حالت، با استفاده از فلاش  بالا جهنده یا فلاش پاپ آپ دوربین میتوانید اسپیدلایت را فعال و همگام سازی کنید.
اسپیدلایت نور فلاش پاپ آپ دوربین را تشخیص داده و بلافاصله فعال میشود. سپس با شلیک نور سوژه را روشن میکند.ایراد استفاده از این حالت این است که در محیط پر نور ، احتمال عمل نکردن اسپیدلایت بسیار زیاد میشود.در این حالت، فلاش روی دوربین میتواند، در صورت هماهنگی، با اسپیدلایت، ارتباط TTL برقرار کرده و برای فلاش اکسترنال توان خروجی مناسب برای عکسهایی با نوردهی درست را تعیین کند.
در روش دوم، اسپیدلایت با استفاده از کابل به درگاه میکرو یو اس بی دوربین متصل شده و از این طریق ارتباط بین فلاش و دوربین برقرار میشود.

این روش قابل اطمینانتر از ارتباط optical است. اما در ارتباط با کابل هم، فلاش تنها میتواند در حالت Manual کار کند و خبری از نوردهی TTL نیست.
در روش سوم، ارتباط بین دوربین و فلاش از طریق فرستنده / گیرنده رادیویی یا همان رادیو تریگرها برقرار میشود.

بجز کانن و نیکون، شرکت های دیگر هم برای این دو برند تریگرهایی میسازند که معمولا بسیار ارزانتر است.
این روش از دو روش دیگر پرهزینه تر است. اما در عوض میتوان از ارتباط قابل اعتماد TTL فلاش و دوربین اطمینان حاصل کرد.

باتری و زمان بازیابی اسپیدلایت ( Recycle Time )

اکثر اسپیدلایتها از باتریهای سایز AA استفاده میکنند. این باتریها البته انواع مختلف یک بار مصرف و قابل شارژ دارند.
نوع باتری مورد استفاده در فلاش رابطه ی مستقیمی با زمان بازیابی ( recycle time ) فلاش دارد. زمان بازیابی مدت زمانی است که بعد از هر فلاش نیاز است تا دوباره خازن های فلاش برای فلاش بعدی آماده شوند.در هنگام استفاده از توان های پایین فلاش، این زمان بسیار کم و ممکن است تا چند صدم ثانیه بیشتر طول نکشد. اما وقتی از حداکثر توان فلاش استفاده کنید، زمان بازیابی تا چند ثانیه هم قابل افزایش است.

معمولا استفاده از باتریهای قابل شارژ نیکل متال هیدریدی ( NiMH )زمان بازیابی را کاهش میدهد.

زمان بازیابی در بعضی موارد، مخصوصاً در عکاسی عروسی، از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه بتوان آن را با انتخاب فلاش و باتری مناسب کاهش داد، به کیفیت کار و رضایت بیشتر مشتری کمک خواهد کرد.همچنین، بعضی فلاشها امکان اتصال به پکهای بزرگتر باتری را دارند. این باعث میشود علاوه بر افزایش مدت زمان قابل استفاده از فلاش، زمان بازیابی هم کمی کاهش یابد.

سرعت سینک بالا ( HSS )

یکی از ویژگیهای نسبتا جدید و کاربردی در عکاسی پرتره، امکان همگام سازی شاتر با اسپیدلایت در سرعتهای بالا است. به کمک این امکان که آن را high speed sync هم مینامند، میتوانید حتی در نور شدید آفتاب هم دهانه ی دیافراگم لنز خود را بسیار باز نگه دارید.

در نتیجه عمق میدان را برای محو کردن پس زمینه ی سوژه تان کاهش دهید و در عوض با افزایش سرعت شاتر و امکان فلاش در سرعتهای بالا از سوژه تان عکس بگیرید.بجز این کاربرد مهم، از امکان سینک فلاش در سرعتهای بالای شاتر برای فریز کردن حرکات هم میتوانید استفاده کنید.

بنابراین، اگر وجود این امکان در فلاش برایتان مهم است، در هنگام خرید توجه داشته باشید که فلاش مورد نظرتان دارای امکان سینک در سرعت بالا باشد.

 نتیجه گیری

اسپیدلایتها میتوانند در عکاسی خلاقانه کمکهای بسیار زیادی به شما بکنند.شما با استفاده از آنها میتوانید نور را به شیوه های مختلف شبیه سازی کنید. این مورد مخصوصا در عکاسی پرتره و همچنین عکاسی استودیویی کاربردهای بسیاری دارد.
اما انتخاب یک اسپیدلایت مناسب از میان انبوهی از مدل ها قطعا کار سختیست. این زمانی سختتر میشود که شما کاربرد هر یک مشخصات آنها را ندانید. در این زمان نمیتوانید مدل مد نظرتان را با توجه به قابلیت هایی که انتظار دارید پیدا کنید.
بهتر است قبل از خرید یک اسپیدلایت به تمامی این موارد توجه داشته باشید و موردی که قابلیت هایی مشابه با نیازتان دارد را انتخاب کنید.